Anamur’da Gezilmesi Gereken Yerler

Anamur’da Gezilmesi Gereken Yerler

 

 

 

 

 

Anamur’da Gezilecek Yerler

Mersin iline bağlı Anamur kenti Antik bir şehrin kalıntıları üzerine kurulu son derece tarihi bir yer olarak Türkiye’nin zengin turistik kentlerinden biri. Burada gezilecek ilk yerlerin başında ise Anermurium Antik kenti yer almaktadır. Ziyaretçilerin her yılın değişen mevsimlerinde akınına uğrayan bu antik kent ilk defa gelenlerin ilk olarak gelip görmesi gereken yapı olarak dikkatleri çekmektedir. Kökenleri 19. yüz yıla kadar dayanmaktadır. Aynı zamanda denize sıfır yapısının sağladığı doğal konum da söz konusudur.

Gelenler hem tarihin gizemli taşlarını ve oluşumlarını çıplak gözle izleyebilir hem de denizin tadını çıkarabilir. İsteyenler için denize girme imkanı da bulunmaktadır. Plaj uygulaması bulunmamaktadır. Ancak denizin el değmemiş ipeksi yapısı görenleri de yüzenleri de büyülemektedir. Bu antik kent Turizm Bakanlığına bağlı olup ücretlidir. Anamur’da gezilip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Mamure Kalesidir.

Tarihi uzantılar bakımından kökeni Orta Çağ’a kadar uzanmakta olan son derece önemli bir kaledir. Bu Orta Çağ kalesi 23.500 metre karelik bir alana sahiptir. İsteyenler ve talep edenler bu kalenin fotoğraflarını çekerek turistik ziyaretlerini ölümsüzleştirebilirler. Kalenin işlenmesinde ve yapı sanatçılığında hem Osmanlıların hem Romalıların hem de Selçukluların ortak mimari tarzları yer almaktadır. Bu bakımdan da önemi bulunan bu kale Anamur’da görülmesi gereken yerlerin en önemlilerinden bir diğerini oluşturmaktadır.

Bu bölgeye ait tüm sanat ve tarih eserlerinin görülebileceği Anamur Müzesi de ziyaretçilere açık bir diğer yer olarak göze çarpmaktadır. Ailecek bu müze ziyaret edilerek tarihe ve çok eski çağlara ait yapılar yerinde görülebilir. 54 metre uzunluğunda olan Alaköprü de gidip görülmesi ve gezilmesi gereken bir diğer tarihi yapı. Tarihi doku içerisinde fotoğraf makinesi ile birlikte güzel bir yürüyüş yapmak isteyenler mutlaka Alaköprü ‘yu de boş geçmemelidir.

Anamur’da Yemek Yenecek Yerler

İnsanların tek başına ya da ailecek gezip görebileceği Anamur ilçesinde yemek yenecek yerler de en az tarihi mekanlar kadar çeşitlilik arz etmektedir. Akdeniz mutfağına ait deniz ürünleri ve diğer yemek seçenekleri Anamur ilçesinde çeşitli lokantalar ve kafeler aracılığıyla hizmet vermektedir.

Leave a Reply