Aqua Parklar Ne Kadar Güvenli, Güvenlik Nasıl Sağlanır ?

Aqua Parklar Ne Kadar Güvenli, Güvenlik Nasıl Sağlanır ?

 

 

 

 

 

 

Eğlence ve heyecanın sırılsıklam olana kadar insanın içine işlediği aqua parklar ne kadar güvenli sorusu öncelikle anne ve babaların dikkati çekmektedir. 5 yıldızlı otel ya da tatil köylerinin eğlence seçeneklerinin yanı sıra günübirlik hizmetleriyle bilinen ve tercih edilen su parkları sundukları hizmetler, aktiviteler ve sınırsız eğlence seçenekleriyle fark yaratmayı başarmaktadır.

Park Kuralları Nasıl Belirleniyor?

Aqua parkın büyüklüğüne, ziyaretçi yoğunluğuna ve güvenlik tedbirlerine uygun olarak belirlenen kurallar mekan yönetimi tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir. Hijyen kurallarının yanı sıra güvenliğin tam manasıyla sağlanabilmesi ve muhtemel kazaların önlenebilmesi amacıyla alınan tedbirlere uyulduğu sürece aqua parklar için tam anlamıyla güvenli denebilir. Tesislere giren herkesin belirlenmiş kurallara uygun davranmayı kabul etmesi zorunlu tutulmaktadır.

Tesis içinde en çok yaşanan kazalar arasında; düşme, yaralanma, kaydıraklarda çarpışma veya güneş çarpması sayılabilir. Havuzda kullanılan klor ve benzeri türevlere karşı alerjisi olanlar için de su parkı eğlencesi hazin bir sonla noktalanabilir. Park genelinde görev yapan cankurtaranlarla konuşma yasağının olması olası tehlikelerin zamanında önlenebilmesi açısından son derece gereklidir. Eğlenceyi bozan ve kurallara uymayan kişilerin tesis dışına çıkarılması gün boyu sürecek eğlencenin keyfinin bozulmaması için büyük bir titizlikle uygulanmaktadır.

Aqua Parklar Kimler İçin Uygundur?

Tesis büyüklüğüne göre fiziksel engellilerden hamile bayanlara kadar geniş bir kesime hitap eden aqua parklar, belli yaş altındaki çocukların gözetimini tamamen ebeveynlere bırakarak güvenlik tedbirlerine harfiyen uyulmasını zorunlu tutmaktadır. Ailelerin kaydıraklarda uygulanan yaş ve boy sınırlamalarına özen göstermesi tehlikelerin ortadan kalkması için gereklidir. Yüzerken ya da kayarken misafirlerin üzerinde anahtar ya da kesici herhangi bir alet bulunmamasına özen gösterilmelidir. Park içerisinde bulunan çok çeşitli aktivitelere katılacak olanların belirlenmiş kurallara harfiyen uyması güvenliğin en üst seviyede sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Park yönetimi havuz suyu, cankurtaran ve kaydırak bekçilerini eksiksiz bir şekilde eğittiği sürece aqua parklar için son derece güvenli eğlence merkezleri tanımlaması yapılabilir. Buna karşılık sıcak yaz günlerinde pek çok farklı nedenle güvenli ihlali ve istenmeyen kazaların yaşanabileceği su kaydıraklarında herkesin büyük bir titizlikle önce kendini daha sonra da çevresindekileri uyarma hakkı bulunmaktadır.

 

Leave a Reply